Hans Magnus Enzensberger (1929-2022)
Fúrie mizení
Mauzoleum
Zánik Titaniku
Enzensbergerova básnická skladba poprvé vyšla v roce 1978 v nakladatelství Suhrkamp. Zánik Titaniku vychází z pradávného alegorického obrazu světa jako lodi. Enzensberger však tuto alegorii posouvá dál, a to už tím, že ji přenáší na legendární zaoceánský parník, který se stal pochmurným symbolem moderní doby. Postupná zkáza představuje průchozí gradační osu díla: První zpěv otevírá skladbu „diskrétní“ trhlinou v lodním trupu, následně, krok za krokem, autor popisuje plíživý začátek a průběh katastrofy i postupující paniku. Motiv zániku se však nevztahuje pouze na Titanik jako takový, ale je východiskem pro bohatou asociační síť a rafinovanou textovou montáž. Zánik zde vystupuje v mnoha podobách a souvislostech – od pradávných obrazů apokalypsy v podání umbrijských malířů přes zřetelné narážky na zánik Třetí říše, až po autorův deziluzivní pobyt na komunistické Kubě či „současný“ pobyt v Berlíně. Enzensberger bilancuje, a to jak autobiograficky, tak i z hlediska světových dějin. Dávná brantovská Loď bláznů jde ve všech svých podobách nevyhnutelně ke dnu, se všemi svými pasažéry, třídami (cestovními i společenskými) i luxusním vybavením.
Do překladu Enzensbergerova eposu jsem se pustil prostě proto, že by měl být přeložen. A taky proto, že jsem v rámci pudu sebezáchovy zatoužil po intenzivním kontaktu se skvělým textem. Vybrané části Enzensbergerova eposu jsem během roku 2013 průběžně dodával do časopisu Tvar (předmluva k rubrice zde), některé texty se též objevily jako tématický blok v časopise Souvislosti (4/2013), celý epos vyšel ve zlínském nakladatelství Archa (2015) v grafické úpravě a s originálními serigrafiemi Jana Měřičky (viz obr). Knihu lze koupit zde. Podrobnější studie o skladbě vyšla v časopise Slovo a smysl („Lovím verše z přívalu“. K eposu „Zánik Titaniku“ Hanse Magnuse Enzensbergera. In: Slovo a smysl 1/2014)
Několik měsíců po vydání se do knihy zcela zakoukalo elektroakustiscké duo "KORA ET LE MECHANIX", oba členové knihu naprosto dorvali a propoznámkovali, nakonec z toho vyšlo multimediální představení v libereckém Naivním divadle, duo též vydalo CD 10 000 žárovek, které se sklabdou volně inspiruje.